6o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Σύρου (6th Syros International Film Festival) | Πρόγραμμα (Program)

Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Σύρου (SIFF) επιστρέφει για έκτη συνεχή χρονιά, από τις 17 έως τις 22 Ιουλίου 2018 με ένα πρόγραμμα γεμάτο από κινηματογραφικά δρώμενα που μας βυθίζουν σε μια άλλη πραγματικότητα, απόλυτα εναρμονισμένες με το καλοκαιρινό τοπίο του νησιού.

Το θέμα της φετινής διοργάνωσης: το «Is It Real? (Είναι αλήθεια;)» μας προ(σ)καλεί σε μια εξερεύνηση της κατασκευής της πραγματικότητας σε όλα τα πεδία του κινηματογράφου.

'Εξι ημέρες και έξι τοποθεσίες με ταινίες από όλα τα είδη και τις χρονικές περιόδους, περφόρμανς διευρυμένου κινηματογράφου, προβολές συνοδεία ζωντανής μουσικής, μαζί με κλασικές ταινίες βωβού κινηματογράφου και εργαστήρια-μάστερκλας ξεχωριστών καλλιτεχνών και εκλεκτών καλεσμένων.


Σας περιμένουμε στο νησί, μείνετε συντονισμένοι για περισσότερες πληροφορίες για τις τοποθεσίες, το πρόγραμμα και μοναδικά θεματικά events!


Τρίτη 17 Ιουλίου / Ο ανήθικος αφηγητής

[1] 20.30 // Θερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
«Πανοραμίκ»: 3 λόγοι για το φετινό πρόγραμμα (30 ́)
+ παράλληλη προβολή 3 ταινιών μικρού μήκους από τη συλλογή του EYE Filmmuseum
[1] 21.15 // Θερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
Αλήθειες και ψέματα (Όρσον Γουέλς, Γαλλία / Ιράν / Δυτική Γερμανία, 1973, 90 ́)
23.00 // Πλατεία Μιαούλη
Περφόρμανς από τους Γιούργκεν Ρέμπλε + Τόμας Κένερ (60 ́)
00.30 // Αστέρια Café Beach Bar
Πάρτι έναρξης

Τετάρτη 18 Ιουλίου / Το σινεμά και το είδωλό του
13.00 // Καφρενείο Λαουτάρι
Συζήτηση με τον Γιόχαν Γριμονοπρές
[2] 15.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
«Μεταβαλλόμενες καταστάσεις»: πρόγραμμα προβολών ταινιών μικρού μήκους (60 ́)
[3] 18.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
Προδομένοι (Χαρούν Φαρόκι, 1985, Γερμανία, 99 ́)
[4] 21.00 // Αμφιθέατρο Άνω Σύρου
[ˈdʊŋkl̩ˌdɔɪ̯ʧlant] (Γιουλιάνε Γιάσνοβ + Στέφανι Σρέντερ, Γερμανία, 2017, 13 ́)
+ Double Take (Γιόχαν Γριμονπρές, Βέλγιο / Γερμανία / Ολλανδία, 2009, 80 ́)
* Προβολή παρουσία του σκηνοθέτη Γιόχαν Γριμονπρές
[5] 23.00 // Αμφιθέατρο Άνω Σύρου
Δεκαεννιά (Άγγελος Φραντζής, Ελλάδα, 1995, 15 ́)
+ Τα χρώματα της Ίριδος (Νίκος Παναγιωτόπουλος, Ελλάδα, 1974, 100 ́)
* Προβολή παρουσία των σκηνοθετών Εύας Στεφανή και Άγγελου Φραντζή
01.00 // Άγιος Αθανάσιος
Μ…Θ: Περφόρμανς από την Γκαέλ Ρουάρ (50 ́)
02.00 // Μανδρακούκος Συριανός
After Party

Πέμπτη 19 Ιουλίου / Το σινεμά της παρέμβασης

13.00 // Καφενείο Λαουτάρι
Συζήτηση με τον Γιούργκεν Ρέμπλε
[6] 15.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
Η χρυσή πύλη (Γιούργκεν Ρέμπλε, Γερμανία, 1995, 54 ́)
* Προβολή παρουσία του σκηνοθέτη Γιούργκεν Ρέμπλε
[7] 17.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
Ο αγαπημένος μας μήνας Αύγουστος (Μιγκέλ Γκόμες, Πορτογαλία, 2008, 147 ́)
* Προβολή παρουσία του σκηνοθέτη Μιγκέλ Γκόμες
[8] 21.00 // Λατομείο «Μάνος Ελευθερίου»
«Γράφοντας Ιστορία»: Πρόγραμμα προβολών ταινιών μικρού μήκους (80 ́)
22.30 // Λατομείο «Μάνος Ελευθερίου»
Παρέ/κ/βαση: Περφόρμανς από τους Μάικ Κούπερ και Βίκυ Μπισμπίκη (Medea Electronique) (40 ́)
[9] 23.15 // Λατομείο «Μάνος Ελευθερίου»
Ιεροτελεστία της άνοιξης (Μανουέλ ντε Ολιβέιρα, Πορτογαλία, 1964, 94 ́)
+ Τρανσφόρμερς: Το πρίμεϊκ (Κέβιν Μπ. Λι, ΗΠΑ, 2014, 25 ́)
* Προβολή παρουσία του σκηνοθέτη Μιγκέλ Γκόμες
01.30 // Kouchico
After Party

Παρασκευή 20 Ιουλίου / Μυθοπλασίες

[10] 18.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
«Παραφωνίες των πόλεων»: Πρόγραμμα προβολών ταινιών μικρού μήκους (81 ́)
20.30 // Παραλία Κόμητο
Περφόρμανς από τη Νάντα Ελ Σάζλι (40 ́)
[11] 21.15 // Παραλία Κόμητο
Hiwa (Ζακλίν Λέντζου, Ελλάδα, 2017, 11 ́)
+ «Θέα από κάπου»: Πρόγραμμα προβολών ταινιών μικρού μήκους (56 ́)
* Προβολή παρουσία των σκηνοθέτιδων Ζακλίν Λέντζου και Εύας Στεφανή
[12] 22.30 // Παραλία Κόμητο
Ταμπού (Μιγκέλ Γκόμες, Πορτογαλία / Γερμανία / Βραζιλία / Γαλλία, 2012, 120 ́)
* Προβολή παρουσία του σκηνοθέτη Μιγκέλ Γκόμες
01.00 // Παραλία Κόμητο
Περφόρμανς από τη Σtella (40 ́)
02.00 // Παραλία Κόμητο
After Party

Σάββατο 21 Ιουλίου / Αντικατοπτρισμός
13.00 // Καφενείο Λαουτάρι
Συζήτηση με τον Μιγκέλ Γκόμες
[13] 15.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
«Επισκοπώντας το τοπίο / Αποσκοπώντας στο τοπίο»: Πρόγραμμα προβολών ταινιών μικρού μήκους (58 ́)
[14]18.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
Για πάντα: Βιογραφία ενός άρχοντα των αποβλήτων (Έρικ Σακς, ΗΠΑ, 1989, 89 ́)
* Προβολή παρουσία του παραγωγού Μάικ Ράιαν
[15] 20.30 // Ντράιβ-ιν στην Ντελαγκράτσια
Το μυστικό του Βράχου των Κρεμασμένων (Πίτερ Γουίρ, Αυστραλία, 1975, 107 ́)
+ (intermission)
+ Κιν-Τζα-Τζα! (Γκιόργκι Ντανελίγια, ΕΣΣΔ, 1986, 135 ́)
01.00 Boheme del Mar
After Party

Κυριακή 22 Ιουλίου / Η πραγματικότητα σε πληθυντικό αριθμό

[16] 13.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
Cinedoc Kids: Πρόγραμμα προβολών για παιδιά και νέους (79 ́)
* Προβολή παρουσία της εταιρείας παραγωγής Anemon Productions
[17] 15.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
«Το προσωπικό και το πολιτικό»: «Ανταλλακτικό» πρόγραμμα προβολών σε
συνεργασία με το φεστιβάλ L’Alternativa Film Festival της Βαρκελώνης (76 ́)
[18] 18.00 // Χειμερινός Κινηματογράφος «Παλλάς»
Γυναίκες απαντούν (Aνιές Βαρντά, Γαλλία, 1997, 8 ́)
+ Καθαρίστριες της νύχτας – Μέρος 1 (Κολεκτίβα Μπέργουικ Στριτ, Ην. Βασίλειο, 1975, 90 ́)
[19] 21.00 // Ναυπηγεία Ταρσανάς
Εγώ δεν φοβάμαι (Μιχαήλ Καρίκης, Ην. Βασίλειο, 2016, 10 ́)
+ Για το μέλλον του κόσμου (Πιερ Περώ / Μισέλ Μπρο / Μαρσέλ Καριέρ, Καναδάς, 1963, 105 ́)
[20] 23.00 // Ναυπηγεία Ταρσανάς
Η πιο μεγάλη δύναμη (Ροβήρος Μανθούλης, Ελλάδα, 1963, 22 ́)
+ Ακρόπολις των Αθηνών (Ροβήρος Μανθούλης + Ηρακλής Παπαδάκης, Ελλάδα, 1961, 30 ́)
00.00 // Ναυπηγεία Ταρσανάς
Άνθρωποι την Κυριακή (Ρόμπερτ Σόντμακ + Έντγκαρ Τζ. Ούλμπερ, Δημοκρατία της Βαϊμάρης, 1930, 74 ́)
* Προβολή με ζωντανή μουσική επένδυση από τους Μάικ Κούπερ και Νάντα Ελ Σάζλι
01.00 Ναυπηγεία Ταρσανάς
Πάρτι λήξης


Η είσοδος στις περφόρμανς, στις συζητήσεις και στα πάρτι είναι δωρεάν.
Όλες οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς και αγγλικούς υπότιτλους, εκτός αν υπάρχει σχετική ένδειξη.
Όλα τα μάστερκλας και οι συζητήσεις διεξάγονται στα αγγλικά.

Για περισσότερες πληροφορίες για τις προβολές, τις εκδηλώσεις, και τους χώρους, μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα εδώ.




The Syros International Film Festival (SIFF) returns for its sixth edition on Syros between the 17th and 22nd of July 2018, embedding a series of immersive film events in six locations across the island.

This year's theme titled “Is It Real?” invites the audience to an exploration of the construction of reality that runs the range of cinematic genres and forms.

SIFF screens across genre, time period and media: expanded film performances, live-scores, new experiments alongside silent classics, workshops with fantastic filmmakers, special guests, and much more, all taking place in a uniquely cinematic environment.

Looking forward to seeing you on the island and stay tuned for more information about locations, the programme and exciting thematic events!

Tuesday July 17 / The Unethical Narrator

[1] 20.30 // “Pallas” Outdoor Cinema
“Panoramic”: Opening Remarks (30 ́)
+ Parallel Screening of 3 Early Shorts from the EYE Filmmuseum Collection
[1] 21.15 // “Pallas” Outdoor Cinema
F for Fake (Οrson Welles, France / Iran / West Germany, 1973, 90 ́)
23.00 // Miaouli Square
Performance by Jürgen Reble and Thomas Köner (60 ́)
00.30 // Asteria Café Beach Bar
Opening Party

Wednesday July 18 / Cinema and Its Double

13.00 // Laoutari Café
Discussion with Johan Grimonprez
[2] 15.00 // “Pallas” Indoor Cinema
“Altered States”: Shorts Program (60 ́)
[3] 18.00 // “Pallas” Indoor Cinema
Betrayed (Harun Farocki, Germany, 1985, 99 ́)
[4] 21.00 // Ano Syros Amphitheater
[ˈdʊŋkl̩ˌdɔɪ̯ʧlant] (Juliane Jaschnow and Stefanie Schroeder, Germany, 2017, 13 ́)
+ Double Take (Johan Grimonprez, Belgium / Germany / Netherlands, 2009, 80 ́)
* Screening presented by director Johan Grimonprez
[5] 23.00 // Ano Syros Amphitheater
Nineteen (Angelos Frantzis, Greece, 1995, 15 ́)
+ Τhe Colors of Iris (Nikos Panayotopoulos, Greece, 1974, 100 ́)
* Screening presented by directors Eva Stefani and Angelos Frantzis
01.00 // Agios Athanasios
M…H: Performance by Gaëlle Rouard (50 ́)
02.00 // Mandrakoukos Syrianos
After Party

Thursday July 19 / Cinemas of Intervention

13.00 // Laoutari Café
Discussion with Jürgen Reble
[6] 15.00 // “Pallas” Indoor Cinema
The Golden Gate (Jürgen Reble, Germany, 1995, 54 ́)
* Screening presented by director Jürgen Reble
[7] 17.00 // “Pallas” Indoor Cinema
Our Beloved Month of August (Miguel Gomes, Portugal, 2008, 147 ́)
* Screening presented by director Miguel Gomes
[8] 21.00 // “Manos Eleftheriou” Quarry
“Making History” Program (80 ́)
22.30 // “Manos Eleftheriou” Quarry
Intra-Vention: Performance by Mike Cooper + Vicky Bisbiki (Medea Electronique) (40 ́)
[9] 23.15 // “Manos Eleftheriou” Quarry
Rite of Spring (Manoel De Oliveira, Portugal, 1964, 94 ́)
+ Transformers: The Premake (Kevin B. Lee, USA, 2014, 25 ́)
* Screening presented by director Miguel Gomes
01.30 // Kouchico
After Party

Friday July 20 / Mythmaking

[10] 18.00 // “Pallas” Indoor Cinema
“City Cacophonies”: Shorts Program (67 ́)
20.30 // Komito Beach
Performance by Nadah El Shazly (40 ́)
[11] 21.15 // Komito Beach
Hiwa (Jacqueline Lentzou, Greece, 2017, 11 ́)
+ “A View from Somewhere”: Shorts Program (56 ́)
* Screening presented by directors Jacqueline Lentzou and Eva Stefani
[12] 22.30 // Komito Beach
Tabu (Miguel Gomes, Portugal / Germany / Brazil / France, 2012, 120 ́)
* Screening presented by director Miguel Gomes
01.00 // Komito Beach
Performance by Σtella (40 ́)
02.00 // Komito Beach
After Party

Saturday July 21 / Mirage

13.00 // Laoutari Café
Discussion with Miguel Gomes
[13] 15.00 // “Pallas” Indoor Cinema
“Scoping It Out”: Shorts Program (58 ́)
[14] 18.00 // “Pallas” Indoor Cinema
Forevermore: Biography of a Leech Lord (Eric Saks, USA, 1989, 89 ́)
* Screening presented by producer Mike Ryan
[15] 20.30 // De La Grazia Drive-In
Picnic at Hanging Rock (Peter Weir, Australia, 1975, 107 ́)
+ (intermission)
+ Kin-Dza-Dza! (Georgiy Daneliya, USSR, 1986, 135 ́)
01.00 Boheme del Mar
After Party

Sunday July 22 / Collective Realities

[16] 13.00 // “Pallas” Indoor Cinema
Cinedoc Kids: Program for the Children and Youth (79 ́)
* Screening presented by Anemon Productions
[17] 15.00 // “Pallas” Indoor Cinema
“The Personal and the Political”: Exchange Shorts Program with L’Alternativa
Festival de Cinema Independent de Barcelona (76 ́)
[18] 18.00 // “Pallas” Indoor Cinema
Women Reply (Agnès Varda, France, 1997, 8 ́)
+ Nightcleaners Part 1 (Berwick Street Film Collective, UK, 1975, 90 ́)
[19] 21.00 // Tarsanas Shipyard
Ain’t Got No Fear (Mikhail Karikis, UK, 2016, 10 ́)
+ For Those Who Will Follow (Pierre Perrault / Michel Brault / Marcel Carrière, Canada, 1963, 105 ́)
[20] 23.00 // Tarsanas Shipyard
The Greatest of All Forces (Roviros Manthoulis, Greece, 1963, 22 ́)
+ The Acropolis of Athens (Roviros Manthoulis, Greece, 1961, 30 ́)
00.00 // Tarsanas Shipyard
People on Sunday (Robert Siodmak and Edgar G. Ulmer, Weimar Republic, 1930, 74 ́)
* Screening live scored by Mike Cooper and Nadah El Shazly
01.00 Tarsanas Shipyard
Closing Party


Performances, parties, and discussions are free of charge.
All films are screened with Greek and English subtitles unless otherwise stated.
All masterclasses / discussions are held in English.

For information on all screenings, events and locations, please see the program here.


Tags: , , , , , ,

Syros Agenda - Οδηγός ψυχαγωγίας για τη Σύρο

Το Syros Agenda δε φέρει καμία ευθύνη για πιθανή τροποποίηση του προγράμματος. Bookmark and Share Print Friendly and PDF Print Print Friendly and PDF PDF Άδεια Creative Commons