Αναλυτικό Πρόγραμμα Animasyros 9.0: Now Showing… και όχι μόνο! (21-25/9/2016)

Σταθερά διαφορετικό κι αισθητά μεγαλύτερο (κατά μια μέρα τουλάχιστον!), το Διεθνές Φεστιβάλ + Αγορά Κινουμένων Σχεδίων Animasyros επιστρέφει στις 21-25 Σεπτεμβρίου 2016, στην Ερμούπολη, Άνω Σύρο και Ποσειδωνία Σύρου.

Το πρόγραμμα του Animasyros συμπεριλαμβάνει 3 ξεχωριστά διαγωνιστικά τμήματα (Διεθνές & Σπουδαστικό μικρού μήκους, Μεγάλου Μήκους) καθώς και θεματικά πανοράματα ταινιών εκτός διαγωνισμού (Διεθνές, Σπουδαστικό & Ελληνικό Πανόραμα, ταινίες για παιδιά).

Η ετήσια θεματική προτεραιότητα του Animasyros για το 2016, ο θρησκευτικός και πολιτιστικός συγκρητισμός, παρουσιάζεται μέσω ειδικών προβολών και συζητήσεων στρογγυλής τράπεζας.

Το καλλιτεχνικό πρόγραμμα πλαισιώνεται με αφιερώματα στην τιμώμενη χώρα το Λουξεμβούργο, σε ευρωπαϊκά φεστιβάλ κινουμένων σχεδίων, καθώς και στη σκηνή animation της Τουρκίας και της Αυστραλίας.

Η Αγορά του φεστιβάλ, αναπτύσσεται περαιτέρω για να διευκολύνει την πρόσβαση σε νέους και υποσχόμενους επαγγελματίες, με στόχο την επαγγελματική δικτύωση και στη δημιουργία συνεργασιών και συνεργιών.

Οι δράσεις εκπαίδευσης στοχεύουν σε ευρύ φάσμα κοινωνικών ομάδων: παιδιά, νέους επαγγελματίες, άτομα με αναπηρίες και ηλικιωμένους.

Όπως κάθε χρόνο, οι εκδηλώσεις του Φεστιβάλ είναι δωρεάν για όλους!

Για αναλυτικές πληροφορίες: www.animasyros.gr

Facebook: www.facebook.com/animasyrosInternationalAnimationFestival

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Τετάρτη 21.09.2016

Προβολές

*Θέατρο Απόλλων

09:30 Ταινίες από παιδιά
  • Η μουσική ενώνει [GR-14′ ]
  • Τετάρτη 21.09 [GR-6′]
10:00 Ειδικές Προβολές
Astérix– Le Domaine des Dieux (Asterix & Ovelix: The mansion of Gods) [85′ – FR] Μεταγλωτισμένη

18:00 Κινούμενοι Αντίποδες: Βλέμμα στο Αυστραλιανό Animation
Mary & Max [92′]

19:40 Αφιέρωμα Λιθουανία
International Animation Film Festival Tindirindis [LT]
  • Galim susitikti, galim nesusitikti (We may meet we may not) [8′]
  • Kaktuso paslaptis (The mystery of the cactus) [5′]
  • Saga (The Button) [6′]
  • Uzgavenes (Shrovetide) [13′]
  • Uzribis (Outside)[9′]
  • Neeuklidine geometrija (Non-Euclidean geometry) [11′]
  • Kalte Gulit [5’20΄]
  • Metamorfozes Metamorphosis [6’15΄΄]
20:40 Λήξη προβολών

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

*Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης
  • 10:00-13:00 Εφαρμοσμένο εργαστήριο ενηλίκων «Το νησί» | A+C Studios | Dan Richards, Stuart Clark (UK)
  • 16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών «Ένα ανιμάτικ από την Ατλαντίδα»
  • Πέτρος Χριστούλιας (GR)
  • 16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών «Μια Animation Περιπέτεια» |Tsvika Oren (IL)

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
  • 16:00-19:00 Παιδικό Εργαστήριο «Δημιουργία ταινίας κινουμένων σχεδίων μέσω της τεχνικής καρέ-καρέ & πλαστελίνης » | Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (GR)

*Πινακοθήκη Κυκλάδων
  • 10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία «Αναμνήσεις εν κίνηση: Εργαστήριο Τεχνικής Καρέ- Καρέ » | ΚΑΠΗ Δήμου Σύρου Ερμούπολης | Άλκηστις Τσίκου (GR)

Πέμπτη 22.09.2016

Προβολές

*Θέατρο Απόλλων

09:30 Animasyros #tour15_16
Ταινίες εργαστηρίων για παιδιά

09:40 Ταινίες από παιδιά
  • Σαν αληθινή ιστορία [GR- 1’49»]
  • Ο πυριμαχούλης [GR- 4′]
  • Ασφαλής Χρήση του Διαδικτύου [GR- 4’40»]
  • Το ταξίδι των σταγόνων [GR- 1΄50΄΄]
  • Κυκλαδίτικο [ 5΄]
  • Ταξίδι στις χώρες των συναισθημάτων [GR- 4΄56΄΄]
  • Το δέντρο που έδινε [GR- 7΄21΄΄]
  • Η μουσική ταξιδεύει [GR-21’23»]

10:30 K.ID.S 1
  • Miel bleu (Blue Honey) [FR-4’45»]
  • Fox tale [US,KR-2’18»]
  • Le petit cordonnier (The little shoemaker) [FR-5’32»]
  • Dot [NL-1’48»]
  • Fulfilament [UK-7’33»]
  • Little flower [IE-2’50»]
  • Painted flower [VN-3’05»]
  • UKA [ES-3′]
  • Étoile polaire(Polar star) [FR- 4’20»]

11:15 Ειδικές Προβολές
Mia [BE-9΄]

18:00 Φοιτητικό Διαγωνιστικό Τμήμα
  • Grouillons nous (Hurry up) [FR-4’50»]
  • The magnificent menagerie of Melvin McMelanie [US-4’15»]
  • Kovbojsko (Cowboyland) [SK-5′]
  • První sníh (First Snow) [CZ-13’34»]
  • Wildfire [FR-3’58»]
  • Dans la joie et la bonne humeur (With joy and merriness) [BE-5’15»]
  • Bemilm aherot (In other words) [IL-6′]

18:45 Κινούμενοι Αντίποδες: Βλέμμα στο Αυστραλιανό Animation
  • $9.99 [IL,AU-78΄]

21:00 Επίσημη Έναρξη
Σχέδιο ΑνιμΕΛΣ ΙΙ: Το παιδί και τα μάγια του Μωρίς Ραβέλ σε συμπαραγωγή με την Εθνική Λυρική Σκηνή

22:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα
  • A la derive (Drifting away) [FR, ES, DE-14’27»]
  • Tühi ruum (Empty Space) [EE-10’19»]
  • Fruit [DE-6’55»]
  • A coat made dark [IE-9’56»]
  • L’Œil du Cyclone (The eye of the storm) [FR,JP -5’03»]

22:45 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους| Βραβείο Κοινού
Nerdland [US -85»]

00:00 Λήξη Προβολών

*Κινηματογράφος Παλλάς
22:00 Kubo and the two strings [US– 102΄]

23:40 Λήξη Προβολών

Υπαίθριες Προβολές

*Πλατεία Μιαούλη

20:30 Φοιτητικό Πανόραμα
  • Le dernier jour d’un condamné (The last day of a condemned) [FR-2’15»]
  • Femme Enfant (Woman child) [AU-4′ 14»]
  • Anna [FR-8′]
  • Priorities [LV-9’24»]
  • Ama [FR-3’24»]
  • Fishtale [IL-2’04”]
  • Made in China [FR-3’30»]
21:00 Αναμετάδοση Επίσημης Έναρξης μέσω webcasting

22:20 Αφιέρωμα Θρησκευτικός και Πολιτιστικός Συγκρητισμός
  • This land is mine [US-3’32”]
  • Nutag (Homeland)[CA-6′]
  • Papiers d’Arménie (Papers from Armenia) [BE-6′ 34′]
  • Home [AT-4′]
  • Billy & Bud [FR-6’50»]
  • The phone card [CA-2’38»]
22:50 Διεθνές Πανόραμα
  • Rapsodie en rose (Rhapsody in pink) [BE-14’07»]
  • Gans [IL-1’10»]
  • Lila [AR,ES-9′]
  • Little thing [IL-4’56»]
  • Khanoome gol mikhaki (Lady with flower hair) [IR-11′]
  • Wonder ball [US-5’30»]
23:30 Λήξη Προβολών

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

*Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης
  • 10:00-13:00 Εφαρμοσμένο εργαστήριο ενηλίκων «Το νησί» | A+C Studios | Dan Richards, Stuart Clark (UK)
  • 16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών «Ένα ανιμάτικ από την Ατλαντίδα»Πέτρος Χριστούλιας (GR)
  • 16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών «Μια Animation Περιπέτεια» |Tsvika Oren (IL)

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
  • 16:00-19:00 Παιδικό Εργαστήριο « Δημιουργία ταινίας κινουμένων σχεδίων μέσω της τεχνικής καρέ-καρέ και πλαστελίνης » |Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (GR)

*Πινακοθήκη Κυκλάδων
  • 10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία «Αναμνήσεις εν κίνηση: Εργαστήριο Τεχνικής Καρέ- Καρέ» | ΚΑΠΗ Δήμου Σύρου Ερμούπολης | Άλκηστις Τσίκου (GR)

Αγορά

*Θέατρο Απόλλων

Παρουσιάσεις

12:00-14:00
  • 12.00-13.00 Επιχειρηματικότητα και Πολιτισμός | Dr. Lida Tsene (GR) [Η ομιλία θα γίνει μέσω skype λόγω της 48ωρης απεργίας, που έχει προκηρυχθεί από την Πανελλήνια Ναυτική Ομοσπονδία (ΠΝΟ)]
  • 13.00-14.00 H βιομηχανία animation την Τουρκία: Τι άλλαξε τα τελευταία 15 χρόνια | Dr. Zeynep Akcay (TR)

*Θέατρο Απόλλων
11:00-14:00, 18:00-21:00 Βιντεοθήκη

Παράλληλες Εκδηλώσεις

*Αυλή Απόλλων

22:00 Πάρτι Αυστραλίας

Παρασκευή 23.09.2016

Προβολές

*Θέατρο Απόλλων

10:00 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους | Βραβείο Κοινού
And we were young [US-75′]

19:00 Ταινίες ΑΚΤΟ

19:25 Διαγωνιστικό Τμήμα TV & Commissioned Films
  • Cupido [NL-3′]
  • Modern Love: A kiss, deferred [UK-3′ 46»]
  • The last job on earth [UK-2 ’43»]
  • Shaking Godspeed: She’s young [FR,NL-3′ 23»]
  • Forest 500 [UK-2′ 10»]
  • Planet under pressure [UK-2′ 50»]
  • Hias: for the refugees [UK-2′ 16»]
  • Stretching the boundaries [GR,SG-1′ 01»]
20:00 Focus on Turkey (TR)
Kötü Kedi Şerafettin (Bat cat) [85»]

22.00 Φοιτητικό Διαγωνιστικό Τμήμα
  • Between the walls [DK-8′ 03»]
  • Once upon a line [US-7′ 06»]
  • Malgrin Debotté [FR-6′ 08»]
  • Ceci n” est pas une animation (This is not an animation) [CA, MX 5′ 14»]
  • Kut (Corner) [EE-2’06»]
  • Home [AT-4′]
  • Les courgettes de la resistance (The zucchinis of the resistance) [FR-6′ 17»]
  • The world welcomes fame [BE-6′ 04»]
  • Putsch [FR-6’10»]
  • Cialo obce (Foreign Body [PL-7′]
  • Depart at 22 [NL- 4′]
  • Le clitoris [CA-3′ 15»]
  • Mrs. Metro [AU, GR-4′ 23»]
23.10 Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα
  • Decorado [ES- 11’12»]
  • Mamie [FR,CA-6′]
  • Piano [EE-10’11»]
  • The great escape [SG-6′]
  • Planemo [HR-13′ 25»]
  • Le Fil d’Ariane (Ariadne’s Thread) [CH-12′ 50»]
00:00 The Midnight Sessions: Φοιτητικό Πανόραμα
  • Stories about Guy and his Wife [CZ-6’35»]
  • Lethe [UK-8’40»]
  • Forest of Berries [US-3’50»]
  • Rouges [BE-2’29»]
  • Toutes Nuancées (All their shades) [5΄46΄΄]
01:00 Λήξη Προβολών

*Έπαυλη Τσιροπινά – Ποσειδωνία

20.30 K.ID.S 1
  • Miel bleu (Blue Honey) [FR-4’45»]
  • Fox tale [US,KR-2’18»]
  • Le petit cordonnier (The little shoemaker) [FR-5’32»]
  • Dot [NL-1’48»]
  • Fulfilament [UK-7’33»]
  • Little flower [IE-2’50»]
  • Painted flower [VN-3’05»]
  • UKA [ES-3′]
  • Étoile polaire(Polar star) [FR- 4’20»]
21.15 Μix & Match Panorama
  • Alike [ES-8’01”]
  • Khanoome gol mikhaki (Lady with flower hair) [IR-11′]
  • Rapsodie en rose (Rhapsody in pink) [BE-14’07»]
  • Lila [AR, ES-9′]
  • Le dernier jour d’un condamné (The last day of a condemned) [FR-2’15»]
  • Save as [FR-5’36»]
  • 14 [FR-7΄05»]
  • Ama [FR-3’24»]
22.15 Μix & Match Competition
  • A la derive (Drifting away) [FR, ES, DE-14’27»]
  • Mamie [FR,CA-6′]
  • Le Fil d’Ariane (Ariadne’s Thread) [CH-12′ 50»]
  • Grouillons nous (Hurry up) [FR-4’50»]
  • První sníh (First Snow) [CZ-13’34»]
  • Once upon a line [US-7′ 06»]
  • Stretching the Boundaries [GR, SG-1’01»]
23.15 Λήξη Προβολών

Υπαίθριες Προβολές

*Πλατεία Μιαούλη

20:30 Διεθνές Πανόραμα
  • Alike [ES-8’01”]
  • Karouma [UAE-12′]
  • Dota [HR-4′ 32»]
  • The lighthouse [AT,NL-11′ 20»]
  • Zdarzenie plastyczne (Ink meets blank) [PL- 5′ 11»]
  • Pérák: Stín nad Prahou (The shadow over Prague) [CZ-13′]
  • Ticking away [BE,NL-9’25»]

21:35 Αφιέρωμα – Θρησκευτικός και Πολιτιστικός Συγκρητισμός
The secret of the Kells [IE,FR,BE- 75′]

23:00 Φοιτητικό Πανόραμα
  • 70′ s Venice Beach [FR-4′]
  • Somewhere [RU-3′ 29»]
  • 14 [FR-7′ 05»]
  • Tombes & Manèges [FR-7′ 01»]
  • Save as [FR-5′ 36»]
23:30 Λήξη Προβολών

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

*Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης
  • 10:00-13:00 Εφαρμοσμένο εργαστήριο ενηλίκων «Το νησί» | A+C Studios | Dan Richards, Stuart Clark (UK)
  • 16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών «Ένα ανιμάτικ από την Ατλαντίδα» Πέτρος Χριστούλιας (GR)
  • 16:00-19:00 Εργαστήριο για Εφήβους 12-17 ετών «Μια Animation Περιπέτεια» | Tsvika Oren (IL)
*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
16:00-19:00 Παιδικό Εργαστήριο «Δημιουργία ταινίας κινουμένων σχεδίων μέσω της τεχνικής καρέ-καρέ & πλαστελίνης» |Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (GR)

*Πινακοθήκη Κυκλάδων
10:00-13:00 Εργαστήριο για την Τρίτη Ηλικία « Αναμνήσεις εν κίνηση: Εργαστήριο Τεχνικής Καρέ- Καρέ » | ΚΑΠΗ Δήμου Σύρου Ερμούπολης | Άλκηστις Τσίκου (GR)

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
10:00-13:00 Εργαστήριο για AμεΑ «AnimaMusic» | ΚΔΑΠ- ΜΕΑ Σύρου- Ερμούπολης | Χριστίνα Ντεπιάν, Ιωάννα Γιακουμάτου (GR)

Αγορά

*Θέατρο Απόλλων
  • 12:30-13:30 Όλος ο πλανήτης ένα render δρόμος…Καλωσήλθατε στον μικρό(-τερο) κόσμο του animation – Κλεοπάτρα Κοραή (GR)|
  • 13:30-14:30 Ένας μεγάλος γενναίος ψηφιακός κόσμος! – Άννα Ευσταθίου (Αντιπροσωπεία Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα) (EU) [Η εκδήλωση μεταφέρεται λόγω της 48ωρης απεργίας, που έχει προκηρυχθεί από την Πανελλήνια Ναυτική Ομοσπονδία (ΠΝΟ). Θα πραγματοποιηθεί: Κυριακή 25.09.2016, στις 12:30, στο Θέατρο Απόλλων, μαζί με την παρουσίαση «Χαρτογραφώντας τη βιομηχανία animation στην Ευρώπη: Προοπτικές και δυνατότητες για τους Έλληνες επαγγελματίες | Άννα Κασιμάτη - Media Desk Greece (GR)».]
  • 18:00-19:00 Αγαπώντας τον Βίνσεντ στην Ελλάδα - Κωνσταντίνος Βασίλαρος - Studio Bauhaus (GR) Θα προβληθούν αποκλειστικά για τo Animasyros 12′ λεπτά από ταινία Loving Vincent
*Θέατρο Απόλλων
11:00-14:00, 18:00-21:00 Βιντεοθήκη

*Ινστιτούτο Κυβέλη
18.00-20.00 Meet the Producers: Pitching Session
«Εκπαιδευτική Εφαρμογή προσομοίωσης κοινωνικής προσαρμογής και ψυχολογικής εξοικείωσης, που απευθύνεται σε παιδιά με λειτουργικό αυτισμό: με χρήση ατομικών συστημάτων ψηφιακής διαδραστικής αναπαράστασης»- Αναστασία Δημητρά (GR)

Παράλληλες Εκδηλώσεις

*Θέατρο Απόλλων
11:30 Παρουσίαση: Act4Greece πλατφόρμα crowdfunding, μια πρωτοβουλία της ΕΤΕ | Νέλλυ Τζάκου - Λαμπροπούλου, Γενική Διευθύντρια Λιανικής Τραπεζικής, Εθνική Τράπεζα (GR) [Αναβάλλεται η παρουσίαση λόγω της 48ωρης απεργίας, που έχει προκηρυχθεί από την Πανελλήνια Ναυτική Ομοσπονδία (ΠΝΟ)]

*Αυλή Θεάτρου Απόλλων
22:00 Focus on Turkey Party

Σάββατο 24.09.2016

Προβολές

*Θέατρο Απόλλων
10:00 Ταινίες από Παιδιά
  • Η παράξενη μυθολογία της PIZZAπολη
  • Μια νύχτα στο μουσείο
10.30 K.ID.S” 1
  • Miel bleu [4’45»]
  • Fox Tale [2’18»]
  • Le petit Cordonnier [5’32»]
  • Dot [1’48»]
  • Fulfilament [8’04»]
  • Little Flower [2’50»]
  • Painted Flower [3’9»]
  • UKA [3′]
  • Etoile Polaire[ 4’20»]
11.15 K.ID.S” 2
  • Neïla [FR-9’07»]
  • Lights Out [US-6’37»]
  • Charlie et ses grandes dents (Charlie’s buck teeth) [FR-6’13»]
  • Big Fat Balloon Cat [NL-2’41»]
  • Minotaurs [LV-8’30»]
  • Trial & Error [DE-5’27»]
11.55 Διαγωνιστικό Τμήμα TV & Commissioned Films
  • Gigglebug // E3 Stars [5′]
  • Disney Descendants Wicked World/ Descendants Wicked World [1′ 49»]
  • Disney Descendants Wicked World/ Descendants Wicked World [3′ 17»]
17.00 Κινούμενοι Αντίποδες: Βλέμμα στο Αυστραλιανό Animation
  • Ada [8′]
  • The messenger [5’22»]
  • The show [5′]
  • Zero [12′]
  • The albatross [7′]
  • The right [5′]
  • I have your heart [5′]
  • INK [10′]
  • The lost thing [15′]
  • Bright Spots [7’47”]”
18.30 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους | Βραβείο Κοινού
Psiconautas, los niños olvidados (Psychonauts, the forgotten children) [76′]

20.00 Αφιέρωμα Θρησκευτικός και Πολιτιστικός Συγκρητισμός
Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης

21.00 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους|Βραβείο Κοινού
Αφιέρωμα Θρησκευτικός και Πολιτιστικός Συγκρητισμός
Window Horses [CA-89′]

22.30 Διεθνές Διαγωνιστικό
  • Branches of life [UK,GR-4’14»]
  • Love [HU 14′]
  • La soupe au caillou (Stonesoup) [FR,BE-7′]
  • Une tête disparaît (Head vanishes) [FR,CA-9’28»]
  • Train [HR,FR-12’40»]
  • How long, not long [DK-5’30»]
  • Peripheria [FR-12’20»]
  • De longues vacances (A long holiday) [BE-15’54»]
  • Celui qui a deux âmes (He who has two souls) [FR-17′]
00.00 The midnight sessions: ANIMAPRIDE
  • Animapride 2016- The colours of the rainbow [2’10”]
  • Hora [IL-9’24»]
  • Heavenly peace [US-5′]
  • Ivan’s need [CH-6’20»]
  • Little deaths [US-11’57»]
  • I want your love [IL,CA-1’33»]
  • Hermes & Aphrodite [DE-9’55»]
  • The ordeal [GR-6’35»]
  • 01:00 Λήξη Προβολών

*Ιερά Μονή Πατέρων Καπουκίνων- Άνω Σύρος

20.30 Αφιέρωμα Θρησκευτικός και Πολιτιστικός Συγκρητισμός
  • La soupe de caillou(Stonesoup) [FR,BE-7′]
  • Azur & Asman [FR-100′]

23:00 Λήξη Προβολών

Υπαίθριες Προβολές

*Πλατεία Μιαούλη

20:30 Ελληνικό Πανόραμα
  • Κάτι λαδώνεται [9’2»]
  • Fly without wings [1’40»]
  • Οι Πρωθυπουργοί [4’20»]
  • Bo-whereswilder [5’35»]
  • Breakfast in the forest [3’28»]
  • Same life different day [5’50»]
  • The rains of the castamere/an animated choreography of departures (revisited) [3’9»]
  • Time collapse [3’45»]
  • Ichographs MdelIP [4’23»]
  • Nemesis [7’42»]
  • Vitatio [7′]
21.30 Φοιτητικό Πανόραμα
  • Tiger [DK-5’44»]
  • Borderlines [CZ-4’53»]
  • AEON [US-3’55»]
  • A tiny evolution of an escapee [US-5′]
  • Shift [US,ES -5’23»]
  • Okupacia (Occupation) [SK-3’38»]
  • Shudo [FR-1’30»]
  • Opia [NL-5’7′]
  • Beyond [CZ-9’37»]
  • The hunt [SG-1’53»]
  • Bei wind und wetter (Whatever the weather) [CH-11′]
22.30 Διεθνές Πανόραμα
  • Communion [CA, US 4’18»]
  • Kukuschka [RU-8′]
  • The box [IN-6’20»]
  • Cutia albă( The White Box) [RO-17’53»]
  • Jane, Tarzan ez zen horren guay (Jane, Tarzan wasn’t that cool) [ES-3’23»]
  • Rêves d’enfant (Child Dream ) [FR-10’22»]
  • Le promeneur (The walker) [FR-5’53»]
  • The evening her mind jumped out of her head [UK-7’30»]
  • Kreatury (Creatures) [PL-9’55»]

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

*Παιδική Βιβλιοθήκη Ερμούπολης
10:00-13:00 Εργαστήριο για AμεΑ Animamusic | ΚΔΑΠ- ΜΕΑ Ερμούπολης-Σύρου | Χριστίνα Ντεπιάν, Ιωάννα Γιακουμάτου (GR)

* Θέατρο Απόλλων
12.00-14.00 Εργαστήριο Δρόμου για παιδιά άνω των 12 ετών & Ενήλικες Γκιφάροντας την πόλη! | Κατερίνα Κρεμασιώτη (GR)

Αγορά

*Θέατρο Απόλλων

Παρουσιάσεις

  • 12:00-13:00 H Γυναικεία Δύναμη στο Animation: Η ιστορία της ταινίας “Η Επόμενη Γενιά: Κακός Κόσμος»-Αλίκη Θεοφιλοπούλου & Jenni Magee-Cook (US)
  • 13.00-14.00 Από το storyboad στην παραγωγή. Το παράδειγμα της δημιουργίας του trailer για το Κέντρο Ζωής για την Υποστήριξη των ατόμων που ζουν με HIV/AIDS. – Μπάμπης Αλεξιάδης (GR)

*Ινστιτούτο Κυβέλη
18:00-20:00 Meet the Producers: Pitching Session
«Ποια είναι η Mihri;» Berna Gençalp – Berat Ilk (TR)

21:00 Party Agora/Dj set Laternative

*Θέατρο Απόλλων
11:00-14:00, 18:00-21:00 Βιντεοθήκη

Κυριακή 25.09.2016

Προβολές

*Θέατρο Απόλλων

11:00 Focus on Turkey (TR)

Επιλογή Ταινιών ASIFA Τουρκίας
  • Akvaryum (Aquarium) [5’15»]
  • Teyze (Aunty) [5’44»]
  • Tornistan (Backward Run) [3’59»]
  • Kusursuz Hayat (Flawless Life) [3’49»]
  • İçine Kaçan Kız (Girl Slipped İnside) [4’10»]
  • Altın Vuruş (Golden Shot) [8’40»]
  • Görünmez Duvarlarım (Invisible Walls) [7’35»]
  • Merkür (Mercury) [5’22»]
  • Geçiş (Passage) [7’34»]
  • Gitme Pinky (Pinky Don’t Go) [3’51»]
  • Durak (Stop) [3′]
  • Tetrist [2’48»]
  • Bahçe (The Garden) [7’16»]
  • Akdenizli (The Mediterranean) [2’26»]
  • Dalga Teorisi (Wave Theory) [2’38»]
  • Nefretin Üvey Evlatlarıyız (We are the Half Bloods of the Hatred) [6’7»]
  • Salkım Söğüt (Weeping Willow) [4’36»]
  • Yar [6’6»]
  • Zlin Soup [8’32»]

17.00 Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους | Βραβείο Κοινού
Life, animated [US-91′]

18:30 Αφιέρωμα Θρησκευτικός και Πολιτιστικός Συγκρητισμός
  • Hollow Land [DK-14′]
  • How Long not Long [DK-5’30»]
  • The Street [CA-10′]
  • Ame Noire (Black Soul) [CA-9′]
  • From Far Away [CA-6′]
  • Pies [CA-12′]
  • The Neighbours [CA-8′]

19:30 Λήξη Προβολών

21:00 Τελετή Λήξης και Προβολή Βραβευμένων Ταινιών

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

* Θέατρο Απόλλων
12.00-14.00 Εργαστήριο για παιδιά άνω των 12 ετών & Ενήλικες Γκιφάροντας την πόλη| Κατερίνα Κρεμασιώτη (GR)

Αγορά

*Θέατρο Απόλλων

Παρουσιάσεις

12:30-13:30 
  • Mapping the animation industry in Europe: Προοπτικές και δυνατότητες για τους Έλληνες επαγγελματίες. Άννα Κασιμάτη-Media Desk Greece (GR)
  • Ένας μεγάλος γενναίος ψηφιακός κόσμος! – Άννα Ευσταθίου (Αντιπροσωπεία Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα) (EU) [Η εκδήλωση μεταφέρθηκε εδώ λόγω της 48ωρης απεργίας, που έχει προκηρυχθεί από την Πανελλήνια Ναυτική Ομοσπονδία (ΠΝΟ).]

*Θέατρο Απόλλων
11:00-14:00, 18:00-21:00 Βιντεοθήκη

Παράλληλες Εκδηλώσεις

*Δημαρχείο Σύρου- Ερμούπολης
12:30 Ξενάγηση στην Ερμούπολη

*Ελληνικό Καφενείο
22:30 Πάρτι Λήξης




Πηγή: animasyros.gr
Tags: , , , ,

Syros Agenda - Οδηγός ψυχαγωγίας για τη Σύρο

Το Syros Agenda δε φέρει καμία ευθύνη για πιθανή τροποποίηση του προγράμματος. Αν σας άρεσε αυτό που διαβάσατε, διαδώστε το. Ευχαριστούμε! Bookmark and Share Print Friendly and PDF Print Print Friendly and PDF PDF Άδεια Creative Commons

Σχετικά με τα σχόλια

Το syrosagenda.gr σέβεται όλες τις απόψεις, αλλά διατηρεί το δικαίωμά του να μην αναρτά υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Τα σχόλια απηχούν αποκλειστικά τις απόψεις των αναγνωστών.